پنجشنبه٫ ۲۸ تیر٫ ۱۳۹۷ ٫ ۴:۰۲

رتبه بندی شرکت های برتر در گام پنجم

ایران تک

۳۰ ام آذرماه پنجمین دوره همایش « رتبه بندی شرکت های برتر منطقه شمال غرب » موسوم به « ایران تک » برگزار خواهد شد. « ایران تک » با هدف ارزیابی و معرفی برترین شرکت های منطقه غرب و شمال غرب کشور ، از سال ۱۳۹۰ توسط نمایندگی های سازمان مدیریت صنعتی در چهار استان آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان و اردبیل پایه ریزی گردید در طول چهار دوره پیشین طرح ، همواره تلاش بر این بوده است که زمینه معرفی و برندسازی برای شرکت های صنعتی منطقه فراهم آید. بهره گیری از تجارب سال های پیشین باعث شده است تا « طرح ایران تک » روندی تکاملی داشته باشد و دیدگاه های مثبتی را از سوی بنگاه های اقتصادی نسبت به خود ایجاد نماید.
در دوره اول طرح ، ۱۲۰ شرکت در طرح ایران تک ، مورد ارزیابی قرار گرفت اما در سال های آتی ، با توجه به استقبال شرکت ها و بنگاه های اقتصادی منطقه از این طرح ، تعداد شرکت های حاضر همواره روندی رو به رشد داشته است ؛ به طوری که در مرحله چهارم و پنجم طرح ، ۵۰۰ شرکت بزرگ و تأثیرگذار منطقه شمال غرب در این طرح حضور داشته و مشارکت نموده اند.
اصلی ترین اهداف و مزایای این طرح ، شفاف سازی فضای کسب وکار ، تثبیت جایگاه اقتصادی شرکت های استانی و منطقه ای و رتبه بندی آن ها از نظر میزان تأثیرگذاری در اقتصاد استانی ، منطقه ای و ملی ، شناسایی آرایش بنگاه های بزرگ منطقه غرب و شمال غرب کشور در کنار یکدیگر و همچنین شناسایی نحوه تغییر آن در طول زمان ، ایجاد سیستم پاداش اجتماعی برای کارآفرینان و شرکت های مولد ، افزایش رقابت پذیری شرکت های بزرگ منطقه در تعامل با اقتصاد ملی و جهانی ، آسان تر نمودن تصمیم گیری برای افراد متخصص و نخبگان جویای کار در انتخاب محل اشتغال خود ، تسهیل شرایط تصمیم گیری سرمایه گذاران در خصوص راه اندازی کسب وکار جدید ، جلب توجه سیاست گذاران و سرمایه گذاران و جذب و نگهداری افراد با استعداد منطقه ، معرفی کرد.
« ایران تک » برای گروه های مختلف در جامعه از جمله سیاست گذاران ، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دارای اهمیت های نظیر ، تحلیل روند اقتصادی منطقه ، تدوین سیاست های اصلاحی ، تحلیل بازار سرمایه ، شناسایی فرصت های همکاری اقتصادی و تشویق رقابت در بخش دولتی و خصوصی می باشد.
به طور کلی ، برگزاری همایش ایران تک ظرفیتی بزرگ در معرفی واحدهای صنعتی منطقه و ایجاد فرصت برای ابلاغ دستاورد آن هاست. این امر ، همچنین عاملی جهت هم افزایی برای توسعه آتی در منطقه نیز هست. طرح رتبه بندی شرکت های برتر در واقع ، یکی از طرح هایی است که می تواند خلأ موجود در بین صنایع مختلف را که یکی از مهم ترین آن ها عبارت است از عدم آشنایی با تولیدات و توانمندی های واحدهای مختلف صنعتی را نیز پر کند.
شرکت ها و گروه های صنعتی برای ارزیابی در همایش ایران تک طبق شاخص های مختلفی در ۵ حوزه که عبارت اند از رشد و بازدهی ، اثربخشی در بازارهای بین المللی ( صادرات ) ، اشتغال ، استفاده هوشمندانه از دارایی ها ( بهره وری کل ) و کیفیت خدمات و محصولات رتبه بندی می شوند. البته نبایستی این نکته را از نظر دور داشت که این شاخص ها در هر دوره نیازمند تغییر و بازبینی خواهند بود و این مسئله نیز مورد توجه متولیان برگزاری طرح قرار دارد.
در نهایت می توان گفت که اجرای طرح معرفی برترین شرکت های منطقه آذربایجان ، یکی از گام های کم نظیری است که در راستای اهداف کلی توسعه اقتصادی و برای پنجمین بار پیاپی در منطقه شمال غرب کشور برداشته می شود. امید است برگزاری و اجرای چنین طرح هایی در نهایت ، راه را برای تحقق اهداف اقتصادی تدوین شده و حصول توسعه همه جانبه در کشور فراهم آورد.

دبیر تحریریه

مطالب مرتبط